آخرین اخبار و اطلاعات سقوط هواپیمای کاسپین را  بخوانید

نماینده وزیر راه و رئیس کارگروه بررسی سانحه سقوط هواپیمای کاسپین "نقص فنی" را دلیل احتمالی سقوط هواپیمای توپولف اعلام و تاکید کرد: دلیل این سانحه احتمالا خطای خلبان نبوده و قطعا دلایل واقعی وقوع این سانحه در کمترین زمان ممکن به مردم اعلام خواهد شد.

احمد مجیدی در گفتگو با مهر با اعلام آخرین اطلاعات درباره حادثه سقوط هواپیمای توپولف در اطراف قزوین گفت: تا ظهر امروز قطعات انسانی مربوط به این سانحه که جمع آوری شده است، به پزشک قانونی تهران تحویل داده می شود تا آنها براساس مقررات خود نسبت به تفکیک این قطعات انسانی و تحویل آنها به خانواده هایشان اقدام کنند.

نگهداری قطعات هواپیما در محلی امن

وی افزود: قسمتهای بزرگ هواپیمای توپولف سقوط کرده در اطراف قزوین را جمع آوری کرده و در محل امنی در این استان نگهداری می کنیم، ضمن اینکه امروز مابقی قطعات این هواپیما که در شعاع خیلی وسیعی پراکنده شده اند، جمع آوری می شود.

جعبه سیاه هواپیما کجاست؟

رئیس کارگروه بررسی سانحه سقوط هواپیمای کاسپین با اعلام اینکه تاکنون از سه سیستم کنترل صوت و حرکت هواپیما که جعبه سیاه نامیده می شوند، دو مورد را پیدا کرده ایم، اظهارداشت: جستجوها برای یافتن سیستم بعدی همچنان ادامه دارد.

مجیدی گفت: به علت شدت بالای سانحه، دو سیستم مرتبط با جعبه سیاه هواپیما که پیدا شده اند و از جنس فولاد می باشند، آسیب دیده هستند . به طوری که نوارها از این جعبه ها خارج و در سطح خاک پراکنده شده اند. به هر حال در تلاش هستیم تا این نوارها را بازخوانی و اطلاعات مورد نظر درباره دلایل وقوع سانحه را جمع آوری کنیم.

سقوط پرواز 7908 در قزوین

احتمال انتقال جعبه سیاه به روسیه

وی خبر داد: همچنین این احتمال وجود دارد که جعبه سیاه هواپیما به کشور سازنده آن ( روسیه) فرستاده شود تا به کمک آنان، موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

مجیدی ادامه داد: تیم ویژه بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری قطعات هواپیما را جمع آوری کرده و اظهارات مشاهدان عینی را نیز گرفته است.

وی تصریح کرد: امیدواریم در مدت زمان کوتاهی علت واقعی سقوط هواپیمای توپولف شرکت هواپیمایی کاسپین در اطراف قزوین را به مردم اعلام کنیم.

قطعا دلایل سانحه را اعلام می کنیم

رئیس کارگروه بررسی سانحه سقوط هواپیمای کاسپین در پاسخ به این پرسش که قطعا دلایل وقوع این سانحه به مردم اعلام می شود؟ گفت: قطعا این کار را خواهیم کرد.

خطای خلبان دلایل سوانح قبلی

خبرنگار مهر پرسید مگر وزارت راه و ترابری در سوانح قبلی دلایل واقعی سوانح هوایی اعلام کرده است؟

مجیدی پاسخ داد: همیشه دلایل سوانح را اعلام می کنیم. برای سانحه مشهد، خرم آباد و هواپیمای حامل شهید دادمان ( وزیر اسبق راه و ترابری) دلایل اعلام شده است.

نقص فنی دلیل احتمالی سقوط هواپیمای کاسپین

خبرنگار مهر خطاب به مجیدی گفت "حالا شما که دلایل را می دانید بگوئید ما هم بدانیم؟" وی نیز پاسخ داد: خطای خلبان علت وقوع آن سوانح بوده است. ولی دلیل این سانحه احتمالا خطای خلبان نبوده و احتمال می دهیم که نقص فنی بوده است. البته باید بحثها در این باره جمع بندی و سپس دلایل واقعی این سانحه اعلام شود.

وی از سابقه بالای استاد خلبان هواپیمای سقوط کرده در اطراف قزوین گفت و افزود: استاد خلبان پرواز 7908 حدود 10 هزار ساعت سابقه پروازی دارد که 7 هزار ساعت آن با هواپیمای توپولف بوده است. برهمین اساس، این هواپیا دارای کادر پروازی مجربی بوده است.

سقوط پرواز 7908 در قزوین

سن هواپیمای سقوط کرده در اطراف قزوین !

خبرنگار مهر سال ساخت هواپیمای توپولف سقوط کرده در اطراف قزوین را از مجیدی پرسید که وی از این موضوع ابراز بی اطلاعی کرد. وی در عین حال گفت: این هواپیما آخرین چک سرویسی که طی یک ماه گذشته در روسیه انجام داده بود گواهینامه پرواز تا سال 2010 را دریافت کرده بود. وی افزود: هواپیمای توپولف شرکت هواپیمای کاسپین ، ملکی است.

آیا وزیر راه از محل وقع سانحه بازدید کرده یا نه؟

" آیا وزیر راه و ترابری از محل وقوع سانحه هواپیمای توپولف در اطراف قزوین بازدید کرده است؟" . مجیدی پاسخ داد: خیر، بنده رفته بودم.

سابقه فعالیت در بخش هوایی دارید؟

خبرنگار مهر در ادامه پرسید با توجه به اینکه اعلام شده است شما نماینده ویژه وزیر راه و ترابری در بررسی سانحه توپولف هستید، آیا شما سابقه فعالیت در بخش هوایی دارید؟ ضمن اینکه بالاترین مقام مسئول هوایی پس از وزیر راه و ترابری ، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری محسوب می شود. چرا شما برای این موضوع انتخاب شده اید؟

مجیدی چنین پاسخ داد الان در دفتر سازمان هواپیمایی کشوری هستم، ضمن اینکه من نماینده وزارت راه و ترابری در سازمان مدیریت بحران که زیر نظر وزارت کشور است، هستم. به عبارت دیگر، سازمان مدیریت بحران 16 گروه تخصصی دارد که یکی از این گروه ها، گروه حمل و نقل است و من رئیس این گروه می باشم و مسایل را هماهنگ می کنم.

مجوز پرواز به هواپیمای غیرایمن داده نمی شود

سئوال پایانی از مجیدی برنامه های وزارت راه و ترابری برای پیشگیری از وقوع چندین سوانحی در آینده بود که وی پاسخ داد: همیشه شرط اول در پروازها، برقراری ایمنی است، ضمن اینکه غیر ممکن است مجوز پرواز به هواپیمای غیر ایمن داده شود.

سقوط پرواز 7908 در قزوین

5 کارشناس روسی فردا به تهران می آیند

پنج نفر از کارشناسان هواپیمایی روسیه برای همکاری با گروه بررسی سانحه سازمان هواپیمایی ایران درباره بررسی علت سقوط هواپیمای توپولف 154 فردا وارد تهران می شوند.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در گفتگو با مهر با اعلام این خبر گفت: کار بررسی این سانحه در سازمان هواپیمایی کشوری و کارگروه ویژه همچنان در حال انجام است.

رضا جعفرزاده با اشاره به اینکه پارامترهای مختلفی برای رسیدن به نتایج نهایی دلایل وقوع سانحه وجود دارد، افزود: هرگونه اعلام نظر قطعی درباره علت وقوع سانحه قبل از نظر تیمهای کارشناسی استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی کشوری ، غیر کارشناسی است.

وی در عین حال تصریح کرد: نتایج به دست آمده در هر مرحله بررسی وقوع سانحه تا نتیجه نهایی به صورت تدریجی به اطلاع عموم مردم خواهد رسید.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری همچنین گفت: گروه بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری همچنان در حال بررسی اطلاعات دو جعبه سیاه این هواپیماست که تا کنون پیدا شده است.

جعبه سوم سیاه هواپیمای کاسپین پیدا شد

رئیس امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور از پیدا شدن جعبه سوم سیاه هواپیمای توپولوف روسی که صبح روز چهارشنبه در آسمان قزوین سقوط کرد خبر داد.

احمد اسفندیاری در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه امداد گران جمعیت هلال احمر عملیات جمع آوری اجساد را آغاز کرده اند افزود: امدادگران در شعاع 4 کیلومتری محل سقوط هواپیما جعبه سوم سیاه هواپیما را پیدا کردند.

رئیس امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور افزود: هم اکنون امدادگران این جعبه را به نیروهای امنیتی سازمان هواپیمایی تحویل داده اند.

پیش از این نماینده وزیر راه و رئیس کارگروه بررسی سانحه سقوط هواپیمای کاسپین "نقص فنی" را دلیل احتمالی سقوط هواپیمای توپولف در گفتگو با خبرنگار مهر تاکید کرده بود: دلیل این سانحه احتمالا خطای خلبان نبوده و قطعا دلایل واقعی وقوع این سانحه در کمترین زمان ممکن به مردم اعلام خواهد شد.

سقوط پرواز 7908 در قزوین

صبح چهارشنبه هواپیمای توپولف 154 هواپیمایی کاسپین با شماره پرواز 7908 که از تهران برخاسته بود در اطراف استان قزوین سقوط کرد و تمامی 168 سرنشین آن در این سانحه جان سپردند.

اجساد کشته شدگان سقوط هواپیما به تهران منتقل شد

مدیرکل ستاد حوادث غیرمترقبه استان قزوین از انتقال اجساد جمع آوری شده کشته شدگان سانحه سقوط هواپیما در قزوین به آزمایشگاه پزشکی قانونی تهران خبر داد.

محمد علی آهنی در گفتگو با خبرنگار مهر در قزوین ضمن تسلیت به خانواده کشته شدگان این سانحه هوایی گفت: بعد از وقوع این سانحه هوایی بلافاصله نیروهای امداد و نجات شامل گروه هایی از نیروهای نظامی و انتظامی، آتش نشانی، هلال احمر و شهرداریهای اقبالیه و قزوین به محل اعزام شدند و کار جستجوی اجساد را آغاز کردند.

وی افزود: به رغم آنکه محل سقوط هواپیما در زمین های کشاورزی و دشت هموار بود اما شدت انفجار و برخورد هواپیما به زمین به حدی بود که متاسفانه تمامی اجساد متلاشی شده و هیچ گونه جسد کاملی به دست نیامده است.

آهنی یادآور شد: با تلاش ماموران امداد و نجات تقریبا تمامی اجساد متلاشی شده در محل جمع آوری و به پزشکی قانونی قزوین منتقل شد که به دلیل امکانات محدود تشخیص هویت در قزوین، اجساد جمع آوری شده صبح امروز با دو دستگاه آمبولانس به آزمایشگاه پزشکی قانونی در کهریزک تهران منتقل شد.

وی تصریح کرد: خانواده قربانیان برای کسب اطلاعات لازم در خصوص از دست رفتگان خود می توانند از طریق پزشکی قانونی تهران اقدام کنند هر چند با توجه به شدت انفجار و متلاشی شدن اجساد شناسایی قربانیان تقریبا غیر ممکن است.

مدیرکل ستاد غیرمترقبه استان قزوین یادآور شد: قطعات متلاشی شده هواپیمای کاسپین هم جمع آوری و به قزوین منتقل شده است که با اعلام سازمان هواپیمایی کشوری تحویل این سازمان خواهد شد.

آهنی گفت: شب گذشته با تشکیل جلسه فوق العاده شورای تامین در استانداری قزوین با حضور استاندار و مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری مقرر شد 48 ساعت دیگر عملیات جستجو برای پیدا کردن جعبه سیاه هواپیما و سایر مدارک تشخیص هویت مسافران و هواپیما ادامه پیدا کند.

وی افزود: به دلیل بروز آلودگی بر اثر متلاشی شدن و پراکندگی اجساد در محل سقوط و جلوگیری از بیماریهای احتمالی بعد از اتمام عملیات جستجو فعالیت سم پاشی با هواپیما در محل انجام خواهد شد تا نسبت به ضد عفونی کردن محل سقوط اقدام شود.

آهنی از کشاورزان و ساکنان اطراف محل سقوط هواپیما خواست مراقب مسائل بهداشتی باشند و در صورت بروز هر گونه مشکل زیست محیطی به سازمان جهاد کشاورزی استان و یا گروههای بهداشتی مستقر در محل مراجعه کنند.