تبلیغات
طنین عشق - خانم ها نخونن لطفا

در مقوله روانشناسی روابط زناشویی همیشه به بحث‌های جالبی برمی‌خوریم كه آدمی را به اندیشیدن بیشتر وادار می‌‌كند.
این‌كه چرا برخی از رفتارها در خانم‌ها یا آقایان گاهی اوقات از حد اعتدال و طبیعی‌اش فراتر رفته و به نوعی توجه به آنها باعث رسیدن به یافته‌های جدید در این دو قشر و رفتارهایشان می‌‌شود. می‌‌خواهیم در مورد یكی از ویژگی‌های رفتاری زنان با شما سخن بگوییم و آن مقوله‌ای است تحت عنوان این كه: «چرا زنان بیشتر از آقایان سخن می‌‌گویند؟!» از نگاه فیزیولوژیست‌ها و پژوهشگران علوم زیست‌شناختی، یك منطقه ویژه در قسمت جلوی نیمكره چپ و چند ناحیه كوچك دیگر در نیمكره راست مغز زنان است كه به صحبت كردن اختصاص دارد.
وجود این مراكز در دو نیمكره باعث می‌‌شود زنان انسان‌هایی سخنگو، پرحرف و هم‌صحبت‌های مناسبی به نظر آیند! اساسا زنان از صحبت كردن لذت می‌‌برند و شاید به همین دلیل است كه زیاد حرف می‌‌زنند! نكته قابل توجه این است كه مناطق ویژه كنترل حرف زدن در مغز زنان از سایر نواحی دیگر مغز مجزا بوده و به همین خاطر است كه زنان می‌‌توانند در حین صحبت كردن به انجام كارهای دیگری نیز بپردازند! می‌‌خواهیم از بعد روان‌شناختی به ادامه این مقوله بپردازیم چرا كه زیاد وارد بحث فیزیولوژی شدن برای خوانندگان چندان ضروری به نظر نمی‌‌آید. حال شاید این پرسش در ذهن شما متبلور شود كه به واقع «چرا زنان به صحبت كردن احتیاج دارند؟» پژوهش‌هایشان به آن دست یافته‌اند، حاكی از آن است كه تنها راهی كه زنان می‌توانند از طریق توسل به آن از دست افكار منفی و تلقین‌های نگران‌كننده ذهن خود رهایی یابند، صحبت كردن درباره هركدام از این فرآیندهاست! شاید به جرات بتوان به این موضوع اشاره كرد كه وقتی یك زن در پایان روز كاری‌اش، شروع به صحبت كردن با همسرش یا یكی از دوستان و آشنایان خود می‌پردازد، به نوعی می‌‌خواهد از مكانیسم روانی دفاعی «جابه‌جایی» یا «جبران» استفاده كند.
شاید دلیل اصلی این رفتارش، رها شدن از دست مصائب، مشكلات و گرفتاری‌هایی است كه در طول روز كاری‌اش با آنها برخورد داشته و حالا می‌‌خواهد با حرف زدن خود، به نوعی خود را خالی كرده و آن انرژی و موج و افكار منفی را از خود دور كند. نكته طلایی روانشناسی درباره حرف زدن زنان از نگاه فیزیولوژیست‌ها به این شكل است كه مردان می‌‌توانند مشكلات خود را در مغزشان به نوعی، جمع‌بندی و طبقه‌بندی كنند اما در مقابل، زنان مشكلات خود را در مغزشان به نوعی به گردش درمی‌آورند و از نگه داشتن و طبقه‌بندی كردن آنها گریزانند!

زنان با حرف زدن زندگی می‌‌كنند!
اگر بگوییم كه زنان عاشق صحبت كردن هستند و از آن لذت فراوانی می‌‌برند، مطمئن باشید كه بیراه نگفته‌ایم.
حرف زدن، جزئی تفكیك‌ناپذیر از زندگی روزمره زنان محسوب می‌‌شود و این مقوله طی سالیان متمادی به اثبات رسیده است.
اگر بخواهیم در این زمینه اندكی بیشتر به شما اطلاعات بدهیم، باید بگوییم كه اساسا وقتی زنان برای دیدن یك فیلم سینمایی یا تماشای یك سریال تلویزیونی، با یكدیگر دور هم جمع می‌‌شوند تا این كار را انجام دهند، در عین حال كه مشغول تماشای آن برنامه تلویزیونی یا فیلم سینمایی هستند، درباره چیزهای دیگری از جمله زندگی خصوصی‌شان، رفتار شوهران‌شان، نحوه برخورد شوهران‌شان با آنها، نحوه تربیت و آموزش فرزندان، مشكلات و سختی‌های زندگی مشترك، حوادث و اتفاقات زندگی روزمره، مشكلاتی كه در محیط كارشان با رییس یا همكاران‌شان دارند و هزاران موضوع دیگر صحبت می‌‌كنند! جالب است نه؟ این در حیطه ویژگی‌های رفتاری و خصوصیات روانی زنان است و به هیچ وجه نمی‌‌توان این واقعیات را انكار كرد.
حال اگر خانم‌ها و آقایان و به عبارت دیگر زنان و شوهران با یكدیگر به تماشای یك برنامه تلویزیونی یا دیدن یك فیلم سینمایی بنشینند، اصولا دیده می‌‌شود كه مردان از زنان خود می‌‌خواهند كه صحبت نكنند تا آنان به برنامه موردعلاقه خود توجه كنند! به عبارت دیگر برخلاف زنان كه گفتیم می‌‌توانند در عین حال كه فیلم می‌‌بینند، صحبت هم كنند، مردان از چنین قاعده‌ای مستثنی هستند و نمی‌‌توانند این فرآیند را با هم به اجرا درآورند!
شاید مردان به نوعی به این رویه رفتاری همسران خود غبطه می‌‌خورند كه آنان چگونه می‌‌توانند دو كار را با هم و در یك زمان انجام دهند ولی آنان نه! این پرسش شاید تا همیشه در ذهن مردان باقی خواهد ماند!
ولی واقعیتی است كه علم نوین روانشناسی آن را به یقین به اثبات رسانده و به هیچ وجه نمی‌‌توان آن را انكار كرد. شاید وقتی شما از زنان بپرسید كه علت اصلی این دور هم جمع شدن چیست، آنان در پاسخ به شما بدون شك خواهند گفت كه: «ما دوست داریم دور هم باشیم، از لحظات خود لذت ببریم و به واقع هدف اصلی ما از این گردهمایی كوچك و محدود همانا داشتن لحظاتی خوش، ماندگار، به‌یادماندنی و مهمتر از همه توسعه و گسترش بخشیدن به روابط انسانی و عاطفی‌مان است، نه این‌كه بخواهیم صرفا به یك فیلم سینمایی یا یك برنامه تلویزیونی دل ببندیم و خوش باشیم!» و كلام آخر این‌كه: باید همواره یادمان باشد كه یكی از موهباتی كه خداوند عالمیان به ما انسان‌ها ارزانی داشته و به واقع در نهاد هر انسانی به ودیعه گذاشته، قدرت تفكر، تامل، اندیشیدن و صحبت كردن با همنوع است چرا كه انسان در تمام مقاطع زندگی فردی و اجتماعی‌اش نیازمند یك همدم، مونس، یار، غمخوار و به معنای واقعی كلمه یك «سنگ صبور» است! پس چه بهتر می‌‌شود اگر آدمیان برای پیدا كردن هم صحبت خوب برای خودشان، از همسرشان استفاده كنند چرا كه هر حرفی را نمی‌‌توان به هر فردی گفت. اسرار درونی آدمی برای خودش قابل احترام و ارزش است. پس پیدا كردن یك فرد مورد اعتماد در جامعه امروزی به نظر اندكی سخت و دشوار می‌‌آید!
پس بیایید حرف دل‌مان را با همسران خود مطرح كنیم. از یك شنونده خوب، محبوب و دوست‌داشتنی برای شنیدن اسرار درون‌مان و ناگفته‌های زندگی‌مان بهره بگیریم. البته این بدان معنا نیست كه فقط ما گوینده باشیم و همسران‌مان شنونده.
نه این دیدگاه كاملا اشتباه و منسوخ شده است. باید این ارتباط پایاپای و متقابل باشد. باید یك تعامل مشترك بین طرفین برقرار شود تا سرانجام دو طرف از هم‌صحبت شدن با هم لذت ببرند و لحظات خوش و ماندگاری را برای یكدیگر خلق كنند. یادمان باشد كه سه نوع شنونده وجود دارد: دسته اول آدم‌هایی هستند كه حرف ما را می‌‌شنوند و پس از اندك زمان محدودی آن را به فراموشی می‌سپارند.
دسته دوم آدم‌هایی هستند كه حرف دل ما را می‌‌شنوند و پس از شنیدن، چند كلام هم به آن می‌‌افزایند و به دیگران معكوس و وارونه جلوه می‌‌دهند. اما دسته سوم آدم‌هایی هستند كه حرف دل ما را با تمام تار و پود خویش می‌‌شنوند، خود را در قالب شخصیتی ما قرار می‌‌دهند و پس از شنیدن، به ما راهكارهای متعددی نشان می‌‌دهند


آرشیو


پیوندها


پیوندهای روزانه


درباره وبلاگ

سلام به همه دوستان عزیز من بهار هستم یه عضو کوچیک از وب نویسان تو این مکان هرچی عکس از بازیگران ایرانی و خارجی و خواننده های ایرانی و خارجی و داستان های عاشقانه و مدل لباس دکوراسیون و هرچی که لازمتون بود برام نظر بزارید تا براتون حاضر کنم البته وبم تقریبا کامل اگه شما ها هم کمکم کنید ممنونتون میشم
بهاره اقایی

آخرین پستها


نویسندگان


صفحات جانبی


اَبر برچسبها

فراغ 

آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس