تبلیغات
طنین عشق - بیوگرافی مصطفی زمانی

صدایش را که از پشت تلفن می‌‌شنوی، باورت نمی‌‌شود که این فرد، همان بازیگر مجموعه یوسف پیامبر(ع) است، چه برسد که او را از نزدیک ببینی، باورکردنش کمی مشکل است، مصطفی زمانی همان «یوزارسیف» سریال یوسف پیامبر(ع)، پسر با استعداد سینمای ایران، کارشناس مدیریت صنعتی است.

او اصلیتی شمالی دارد، در واقع او پسر دریا است. وی در 30 خردادماه سال 1361 به دنیا آمده و با بازی در این مجموعه نشان داده که از استعداد بالایی در بازیگری برخوردار است. او در خانواده‌ای به دنیا آمده که پنج فرزند دارد، چهار پسر و یک دختر و مصطفی فرزند سوم خانواده است. از کودکی به بازیگری علاقه وافری داشت و از کوچکترین فرصتی استفاده می‌کرد تا فیلم ببیند.

«از آنجا که در شهرستان برایم امکان بازیگری نبود، به هیچ عنوان به آن فکر نمی‌کردم تا اینکه دانشگاه قبول شدم، آنجا بود که سعی کردم به تئاتر دانشجویی راه پیدا کنم و خودم را نشان دهم تا در نهایت یک قدم به بازیگری نزدیک‌تر شوم.»

روزها گذشت و گذشت، تا اینکه یکی از بهترین فرصت‌های زندگی نصیب مصطفی شد، البته به همین راحتی هم نبود که او سر از این مجموعه تاریخی در آورد...

یکی از دوستان مصطفی که می‌دانست او علاقه زیادی به بازیگری دارد، در روزنامه‌های کثیرالانتشار خوانده بود که برای نقش حضرت یوسف(ع) به دنبال بازیگر هستند، و او را تشویق کرد که برود تست بدهد، اما «مصطفی زمانی» به هیچ عنوان فکر نمی‌کرد که در این تست پذیرفته شود، و به دوستش گفت: «نمی‌روم، آنها به دنبال بازیگری با مشخصات ظاهری من نیستند». اما دوستش پافشاری کرد و عکس او را به کارگردان این پروژه فرج‌ا... سلحشور نشان داد، سلحشور هم از چهره «زمانی» خوشش آمد و گفت: «بگو، بیاید تست بدهد»... و این شد که زمانی خود را به سلحشور معرفی کرد. یک جوان چشم آبی که هیچ سابقه بازیگری نداشت، اما تا دلتان بخواهد استعداد داشت.رفت و تست داد، با اینکه به نظر خودش خوب تست داد، اما آنجا متوجه شد که خیلی‌ها برای تست دادن، رفته‌اند، ولی از تعداد آنان خبر نداشت... بیست روزی گذشت، با او تماس گرفتند و گفتند در تست‌های اولیه قبول شدی، وقتی که خود را به گروه معرفی کرد، متوجه شد که برای نقش حضرت یوسف(ع)، سه هزار نفر شرکت کرده بودند!


همان زمان چند بازیگر شناخته شده، کاندیدای حضور در این نقش بودند، اما کارگردان تصمیم گرفت که از بازیگری استفاده کند تا چهره‌اش برای بینندگان شناخته شده نباشد و پیش زمینه‌ای از بازی‌های قبلی او نداشته باشند، به عبارتی، چهره‌اش، تازگی داشته باشد.

وقتی که مصطفی برای این نقش انتخاب شد، حال باید مطالعه می‌کرد، پس به مطالعه کتاب‌های تاریخی در مورد حضرت یوسف(ع)، پرداخت، ضمن اینکه متن‌های قسمت‌هایی از سریال هم در اختیارش گذاشته شد، تا به مطالعه آنان بپردازد. ضمن اینکه کمک‌های کارگردان سریال، هم باعث شده بود تا «زمانی» از لحاظ روحی، اعتماد به نفس لازم را به دست آورد... چند تست دیگر از او گرفته شد تا اینکه وی بازیگر نقش اول این مجموعه تاریخی شد.

   

می‌گوید: «شش ماه فرصت داشتم که خودم را آماده می‌کردم، پس به کلاس‌های فشرده بازیگری، سوارکاری و بدنسازی رفتم و زیرنظر اساتید فن، آموزش دیدم.» در همان هنگام شنیده می‌شد که قرار است یک بازیگر خارجی به جای این نقش بازی کند، اما زمانی از لحاظ روحی کاملا آماده بود، از طرفی سلحشور به او اعتماد کرد و پاسخ این اعتماد را هم گرفت.

اولین روز فیلمبرداری را به خوبی به یاد دارم: «ساعت حوالی 11 صبح بود، هشتم بهمن‌ماه سال 1383» سلحشور به من گفته بود، دو هفته فرصت داری، اگر متوجه شدم که نقش «یوسف» را نمی‌توانی بازی کنی، عوضت می‌کنم، اما من مصمم بودم تا خودم را نشان دهم، پس تمام تمرکزم را روی بازی‌ام گذاشتم و روزها گذشت تا به دو سال رسید و من حالا بازیگری بودم که دو سال مقابل دوربین این پروژه تاریخی قرار گرفته بودم.

حکایت موقعی جالب می‌شود که مصطفی زمانی، پسر عمه‌اش «حسین جعفری» بازیگر نقش نوجوانی یوسف را به گروه معرفی کرد. گویا سلحشور از بازیگر اولی که برای این نقش انتخاب شده بود راضی نبود. از طرفی گروه در تعطیلات تابستانی به سر می‌بردند، او هم به شمال رفته بود تا با خانواده خود دیداری تازه کند. در برخورد با پسرعمه‌اش، به نظرش آمد که او به درد این نقش می‌خورد، آن زمان «حسین» در کار نمایشنامه نوشتن بود و برنده جایزه بهترین بازیگر کودک در استان مازندران هم شده بود، پس عکس‌هایی از پسرعمه‌اش گرفت و در بازگشت به تهران به سلحشور نشان داد، او هم پذیرفت و این نقش را به او دادند. همان طور که اشاره کردیم، چهره او با چهره گریم شده‌اش در سریال کاملا متفاوت است، به همین خاطر، کمتر او را در کوچه و خیابان می‌شناسند.

او پس از نمایش این مجموعه پیشنهادهای زیادی داشت اما طبق قرارداد تا زمانی که این سریال در حال پخش است، او نمی‌تواند در هیچ مجموعه تلویزیونی بازی کند اما در سینما می‌تواند نقش‌آفرینی کند.

مصطفی زمانی به استاد شکیبایی علاقه زیادی داشت، هنگامی که خبر مرگ او را شنید، گریه از چشمانش جاری شد...

از «مصطفی زمانی» در آینده بیشتر خواهیم شنید... برای او آرزوی موفقیت داریم.

30 سـال زندگـی مشتـرک

30 سال از آغاز زندگی مشترک‌شان می‌گذرد و طی این سال‌ها فراز و نشیب‌های زیادی را در زمینه کاری طی کرده‌اند، اما این زن و شوهر به عنوان یک زوج هنرمند خود را به جامعه هنری ایرانیان شناساندند. محمود پاک‌نیت و مهوش صبرکن... با این زن و شوهر هنری گفتگوی بسیار خواندنی انجام دادیم که در این شماره به خاطر محدودیت صفحه نتوانستیم، به چاپ برسانیم، اما دلمان نیامد. حالا که سوژه اصلی این شماره مجله به سریال یوسف پیامبر(ع) اختصاص دارد به گوشه‌ای از این گفتگو می‌پردازیم.

پاک‌نیت می‌گوید: با مهوش سال 56 در تئاتری به نام شاتره آشنا شدم. شاتره گیاهی است که برای بیمارهای گرمازده بسیار مفید است و دمای بدن آنها را پایین می‌آورد. من و همسرم آن جا با هم، همبازی بودیم. من نقش پسر کارگر را بازی می‌کردم و همسرم نقش شازده خانم رو... تو همون تئاتر بود که یک دل نه صد دل عاشق ایشان شدم!! بعد از دو سال هم ایشان جواب مثبت به ما دادند و زندگی مشترک‌مان را شروع کردیم.همسرش مهوش خانم می‌گوید: من اون موقع فقط 18 سالم بود و به تنها چیزی هم که فکر نمی‌کردم ازدواج بود! به همین خاطر هیچ ملاک خاصی نداشتم، اما عشق و علاقه ما به یکدیگر باعث شد که با هم ازدواج کنیم. ما هر دومون آدم‌های کم‌توقعی بودیم و اصلا اهل شرط و شروط گذاشتن برای همدیگر نبودیم به همین خاطر در ازدواج ما خبری از سختگیری‌های رایج نبود...پاک‌نیت‌ می‌گوید: ازدواج با همسرم یکی از بهترین تصمیم‌های زندگی من است و بدون شک من همه موفقیت‌هایم را مدیون ایشان هستم. نوع نگاه ایشان به زندگی، مدیریت‌شان در خانه و برخوردشان با من و بچه‌ها بی‌نظیر است و مطمئنا اگر ایشان همسرم نبود من هیچ کدام از موفقیت‌های فعلی‌ام را نداشتم. صبرکن می‌گوید: نگاه من و محمود در زندگی کاملا همسو است. دغدغه‌هایمان یکی است و از همه مهمتر همدیگر را به خوبی می‌فهمیم. او یک مرد بی‌نظیر است و همیشه از اینکه ایشان را انتخاب کرده‌ام به خودم می‌بالم.

جعفر دهقان: پسرم دانشجوی پزشکی است

جعفر دهقان در سال 1339 در تهران به دنیا آمد و مدرک تحصیلی او دیپلم هنرستان فنی است. آغاز فعالیت او به 15 سالگی (سال 1354) بر می‌گردد، یعنی زمانی که در گروه تئاتر مرکز رفاه بازی کرد. در سال 1360، زمانی که جوانی 21 ساله بود،

 
همکاری خود را با حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی آغاز کرد و در همان سال فعالیت سینمایی خود را با بازی در فیلم «توجیه» به کارگردانی منوچهر حقانی‌پرست شروع کرد.در سال 1372، او با بازی در فیلم «حماسه‌مجنون» توانست سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم مرد را به دست آورد. نظر دهقان در مورد بازیگری جالب است: «بازیگری کار سختی است اما این سبب دور شدن بازیگر از این شغل نمی‌شود، اگر کسی می‌خواهد وارد این عرصه شود، باید عشق، انگیزه و تلاش داشته باشد. هر چه بیشتر بازی کند، بیشتر احساس نیاز به این شغل می‌کند.» دهقان در مورد سریال یوسف پیامبر(ص) می‌گوید: این مجموعه هم مانند مجموعه‌های امام علی(ع)، امام رضا(ع) و اصحاب کهف از فیلم‌های ماندگار می‌شود.دهقان طی سال‌ها فعالیت هنری خود در پروژه‌های زیادی بازی کرده که به تعدادی از آنها اشاره خواهیم داشت: توجیه، مرگ دیگری، عقود، بلمی به سوی ساحل، پرواز در شب، تیرباران، دستفروش، هراس، بحران، تعقیب سایه‌ها، عملیات کرکوک، صلیب طلایی، زیر آسمان، حماسه مجنون، حمله به اچ سه، بوی پیراهن یوسف، هفت گذرگاه، جهنم سبز، یاس‌های وحشی، خلبان، اصحاب کهف، سحرگاه پیروزی، مریم مقدس، بی‌همتا، صنوبر، شهر آشوب که این جز کارهای تلویزیونی او بوده است.ثمره ازدواج او دو فرزند است، یکی پسر به نام سروش که در رشته پزشکی تحصیل می‌کند و دیگری دختری به نام سحر که سال آخر دبیرستان است.

گفتنی است جعفر دهقان ستاره سینمایی دفاع مقدس و بازیگر فیلم‌های رزمی بود، تا جایی که او فنون رزمی را در فیلم‌هایی از جمله یاس‌های وحشی و شیرهای جوان به نمایش گذاشت. او به مدت 16 سال به صورت حرفه‌ای رشته‌های رزمی را انجام می‌داد.

رشته ورزشی او رزمیران که نوعی کُشتی کج است، می‌باشد و دان 2 کمربند مشکی است.

یوزارسیف کوچک

«سیدحسین جعفری» سال 71 در فریدونکنار مازندران سرسبز به دنیا آمد و چهارمین فرزند خانواده است او هم اکنون در سال سوم دبیرستان تحصیل می‌کند. او در خانواده‌ای رشد یافته که با قرآن مانوس بوده و قرآن را به خوبی تلاوت می‌کند، در کودکی چندین بار پدرش داستان حضرت یوسف(ع) را برایش تعریف کرده بود، مطالعه او زیاد است و کتاب‌های زیادی هم خوانده است. او از پنج سالگی مکبر و اذان‌گوی مسجد بوده. جعفری که او هم مانند پسردایی‌اش، پسر دریاست، می‌گوید: که برخورد مردم با من خیلی خوب است، مهربان و صمیمانه، دبیرهایم هم سعی می‌کنند دل مرا نشکنند و از بازی‌ام تعریف می‌کنند!حسین می‌گوید من از مصطفی زودتر مقابل دوربین قرار گرفتم، مصطفی در بهمن 83 جلوی دوربین رفت و من در مهرماه همان سال تا مرداد 85 مقابل دوربین بودم.او می‌گوید: در سال‌های اول و دوم راهنمایی نمایشنامه‌ای نوشتم و در آن بازی کردم و بازیگر برگزیده استان در آن رده سنی شدم.

آرشیو


پیوندها


پیوندهای روزانه


درباره وبلاگ

سلام به همه دوستان عزیز من بهار هستم یه عضو کوچیک از وب نویسان تو این مکان هرچی عکس از بازیگران ایرانی و خارجی و خواننده های ایرانی و خارجی و داستان های عاشقانه و مدل لباس دکوراسیون و هرچی که لازمتون بود برام نظر بزارید تا براتون حاضر کنم البته وبم تقریبا کامل اگه شما ها هم کمکم کنید ممنونتون میشم
بهاره اقایی

آخرین پستها


نویسندگان


صفحات جانبی


اَبر برچسبها

فراغ 

آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس